Munkanélküliek és rosszul fizetettek ezrei gondolkodnak külföldi munkavállaláson. Szomszédaik, közeli és távoli ismerősöseik, de gyakran még családtagjaik is azt tanácsolják nekik, hogy máshol próbáljanak szerencsét. A diákokat röghöz kötéssel igyekeznek hazai munkavállalásra ösztönözni, sokan mégis külföldre indulnak. Ezt tudomásul lehet venni vagy meg lehet próbálni hazahívni őket.
Tartsuk itthon a fiatalokat?
Be kell látnunk, az csak álom, hogy mindenki idehaza találja meg a számítását. A munkahely kevés, a fizetések általában alacsonyak. A családoknak egyre többe kerül a fiatalok taníttatása. Gyakran már a gimnázium után külföldre indulnak azok, akik Magyarországért is dolgozhatnának későbbi életükben. Nem megoldás, hogy röghöz kössük gyermekeinket már a közép- vagy általános iskolai képzésért cserébe. Esélyt kellene adni nekik idehaza a tanulásra, a munkára, a boldogulásra ahhoz, hogy ne menjenek el.
Az ország egyes területein drámai mértékű a munkanélküliség. Sokan évekig - extrém esetben évtizedekig - nem találnak munkát. Még alkalmi munkát sem, sőt közmunka lehetőséget sem kapnak. Mondjuk azt nekik, hogy ennek ellenére maradjanak és próbálkozzanak tovább?
Gyere Haza Alapítvány
Ha az itthon maradásra nem is lehet rávenni fiataljainkat, legalább azoknak segíteni lehet és kell a hazatérésben, akik szeretnének hazajönni. A Gyere Haza Alapítvány ingyenes szakmai tanácsadással segíti a magasan képzett hazatérni vágyókat. (No és a többiek?) Nem csak egyedülálló fiataloknak, hanem családoknak is segítséget nyújtanak. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) támogatásával létrehozták a Gyere Haza Karrier Pontot, ahol munkaerő piaci információk, álláskeresési és jogi tanácsadás várja az érdeklődőket. Segítséget kaphatnak szociális ügyekben, okiratok honosításában, valamint megismerkedhetnek a vállalkozóvá válás jelenlegi szabályaival, feltételeivel. Az önkéntes szakértők nem csak online tanácsadással, hanem szükség esetén személyes találkozás során is segítik a hozzájuk fordulókat.